Kadın Kadının Kurdu mudur, Yurdu mudur?

Bu yazıyı kadınlar için yazıyorum.

Hayatınızdaki kadınları gözünüzün önüne getirin.  Size bazı sorular soracağım.

Siz küçük bir kızken, çevrenizdeki kadınları düşünün.  Anneniz, kız kardeşiniz, büyük anneleriniz,  teyze,  hala veya yengeniz, öğretmeniniz, kız arkadaşlarınız size nasıl davranırlardı? Tek tek düşünün. Onlardan destek mi aldınız yoksa köstek mi oldular? Diğer kardeş, kuzen veya arkadaşlarınız karşısında herhangi bir ayrımcılığa uğradınız mı? Kız olduğunuz için farklı davrandılar mı size? Şu anki kişiliğinizin, hayattaki başarılarınızın veya başarısızlıklarınızın, korku veya beklentilerinizin oluşumunda ne kadar etkileri oldu?

Bu sefer genç kızlığınızı düşünün. Bu kadınlar size ne kadar cesaret verdi, ne kadar engel oldu?

Yetişkin bir kadın olduğunuzda, kayınvalidenizi, görümce ve eltilerinizi, kız arkadaşlarınızı, komşularınızı düşünün. Çalışıyorsanız kadın iş arkadaşlarınızı, kadın yönetici veya patronunuzu düşünün.

Hayatınızda yer alan tüm bu kadınları düşündüğünüzde, karşınıza nasıl bir resim çıkıyor?

Kadınlar sizin kurdunuz mu oldu, yurdunuz mu?

Size karşı olan davranışları başka türlü olsaydı, neler hissederdiniz, hayatınız ne yönde değişirdi?

Peki, siz çevrenizdeki kadınlara, genç kızlara veya kız çocuklarına nasıl davranıyorsunuz? Diğer kadınlar sizce sizin bu davranışlarınızdan nasıl etkileniyorlar?

Sorularım bunlar. Birçok şeyin ipucunu bu sorulara verdiğiniz cevaplarda bulabilirsiniz. O nedenle, belki bu yazıyı sakin bir zamanınızda bir daha okumalısınız. Ortaya çıkan duygular sevinç, mutluluk ve desteklenmişlik ise ne kadar şanslı olduğunuzu bilin. Yok eğer üzüntü, öfke veya çaresizlik gibi duygular ortaya çıkıyorsa, terapi desteği almaktan çekinmeyin. Bu duyguların sizi aşağı çekmesine izin vermeyin, tersine sizin hayat içinde daha güçlü olmanızı sağlayan birer basamak olmalarını sağlayın.